LITERACKA NAGRODA NOBLA ZA ROK 2020 PRZYZNANA! Louise Glück laureatką

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 października 2020

Amerykańska poetka Louise Glück zdobyła najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie. W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Glück otrzymała Nobla za „jej niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego z nas uniwersalnym".

Louise Glück urodziła się w Nowym Jorku w 1943 r., dorastała na Long Island. Uczęszczała do Sarah Lawrence College i Columbia University. Przez wielu uważana jest za jedną z czołowych współczesnych poetów Ameryki. Znana jest z wrażliwości i wglądu w samotność, relacje rodzinne i ich rozpad, a także rozważań na temat śmierci. Jej prace są znane ze swojej emocjonalnej intensywności. Glück z charakterystyczną wrażliwością pisze o samotności, śmierci, relacjach rodzinnych.

W twórczości często nawiązuje do mitologii rzymskiej i greckiej. W jej tomikach pojawiają się postaci borykające się z następstwami nieudanych romansów, katastrofalnymi spotkaniami rodzinnymi i egzystencjalną rozpaczą.

Ponieważ poetka tak skutecznie pisze o rozczarowaniu, odrzuceniu, stracie i wyobcowaniu, recenzenci często określają jej poezję jako „ponurą" i „mroczną", w pełni odpowiadającą obecnej covidowej rzeczywistości.

Dotychczas ukazały się jej tomy poezji, takie jak: „Firstborn" (1968), „The House on Marshland" (1975) oraz „Descending Figure" (1980).

Noblistka jest też autorką m.in. tomów „Meadowlands", „The Wild Iris", „Ararat", „The Triumph of Achilles", a także esejów takich, jak "Proofs and Theories: Essays on Poetry" (Ecco Press, 1994).

W Polsce nie wydano dotąd ani jednej książki, co zapewne teraz zostanie nadrobione.

***

Glück Louise

W ciszy mojego sumienia pytam siebie:

Dlaczego przeklinam swe życie? I odpowiadam

Die Erde überwältigt mich:

Świat mnie zwycięża.

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie LITERACKA NAGRODA NOBLA ZA ROK 2020 PRZYZNANA!

  LITERACKA NAGRODA NOBLA ZA ROK 2020 PRZYZNANA!

 • Powiększ zdjęcie LITERACKA NAGRODA NOBLA ZA ROK 2020 PRZYZNANA!

  LITERACKA NAGRODA NOBLA ZA ROK 2020 PRZYZNANA!

 • Powiększ zdjęcie LITERACKA NAGRODA NOBLA ZA ROK 2020 PRZYZNANA!

  LITERACKA NAGRODA NOBLA ZA ROK 2020 PRZYZNANA!