ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z ELŻBIETĄ BUJACZ - AUTORKĄ KSIĄŻKI „DZIEJE CHECHEŁ”.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 marca 2022

Czytelnia zaprasza na spotkanie autorskie, które odbędzie się w czwartek 31 marca bieżącego roku. Szczegóły na plakacie.

Autorka, Elżbieta Bujacz, od urodzenia mieszka w Chechłach. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Ropczycach, Studium Nauczycielskiego w Przemyślu, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. W latach 1977-1982 pracowała jako pedagog w Zespole Szkół Chemicznych „Stomil” w Dębicy, a od 1982 r. do przejścia na emeryturę w 2007 r., w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach.

***

Dzieje Checheł topraca, która  ukazuje proces historycznego formowania się społeczności „ziemi chechelskiej” od średniowiecza do współczesności w okresach obejmujących odmienne reżimy ustrojowo-prawne i polityczne. Odtwarza przełomowe okresy w stosunkach społecznych oraz zmiany w instytucjach i prawach, które kształtowały wszystkie sfery życia mieszkańców podropczyckiej miejscowości, a obecnie dzielnicy Ropczyc. Monografia składa się ze wstępu, ośmiu rozdziałów wzbogaconych rycinami, tabelami i unikatowymi fotografiami, zakończenia oraz glosy końcowej. Dopełniona ją wykaz skrótów, bibliografia, aneks i indeks z ponad 2 tysiącami nazwisk. W sumie liczy 715 stron!

***

Prezentowany tom poszerza obszar badań nad historią regionalną, zwłaszcza na tematy z dziedziny życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Autorka wskazuje obszary tematyczne do dalszych badań, w tym okres Polski Ludowej w celu dokonania korekty w silnie zideologizowanej historii miejscowości. Praca posiada duże znaczenie w kategorii użyteczności publicznej i dobrze się stało, że dzięki pomocy finansowej: lokalnych samorządów (Miasto i Gmina Ropczyce, ropczyckie starostwo), firm i osób prywatnych monografia Checheł jest dostępna w postaci książki, którą posiadają w swoim księgozbiorze wszystkie biblioteki publiczne w gminie Ropczyce. Dzięki temu czytelnik może z łatwością dotrzeć do zwartej tematycznie monografii z pogranicza historii regionalnej, dziejów polityczno-gospodarczych, kultury i oświaty, a także życia religijnego Ziemi Ropczyckiej. Warto ją rekomendować osobom zainteresowanym przeszłością naszej małej ojczyzny i jako lekturę uzupełniającą z zakresu historii regionalnej oraz kulturoznawstwa.

Elżbieta Bujacz studium Dzieje Checheł dedykuje pamięci najstarszych rodów z Checheł oraz dzieciom Joannie i Jarosławowi, aby zawsze pamiętali miejsce, z którego wyszli.

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Plakat_zaproszenie na spotkanie z Elżbietą Bujacz w Czytelni MiPBP w Ropczycach_31 marca 2022 r.

    Plakat_zaproszenie na spotkanie z Elżbietą Bujacz w Czytelni MiPBP w Ropczycach_31 marca 2022 r.

  • Powiększ zdjęcie Dzieje Checheł_okładka wraz z recenzją i notą biograficzną Elzbiety Bujacz

    Dzieje Checheł_okładka wraz z recenzją i notą biograficzną Elzbiety Bujacz