W Lubzinie powstanie nowoczesna biblioteka !

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 czerwca 2022

w-lubzinie-powstanie-nowoczesna-biblioteka

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach otrzymała dofinansowanie w wysokości 1 mln 110 tys. złotych na przebudowę i modernizację filii bibliotecznej w Lubzinie w  ramach II edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021–2025”– wieloletniego programu Ministerstwa Kultury  i Dziedzictwa Narodowego, za koordynację którego odpowiada Instytut Książki.

Celem priorytetu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych poprzez:

 • dostosowanie infrastruktury gminnych bibliotek publicznych do współczesnych standardów;
 • stworzenie warunków do rozwijania kompetencji społecznych i kulturowych; mieszkańców, w tym szczególnie dążenie do wzrostu ich kompetencji czytelniczych;
 • zwiększenie atrakcyjności usług bibliotecznych poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni i wyposażenie bibliotek.

Obecnie lubzińska biblioteka mieści się w budynku dawnego domu nauczyciela, gdzie pierwotnie znajdowały się dwa mieszkania prywatne i do tej pory zajmowała połowę budynku. Dzięki pozyskanym środkom po modernizacji powierzchnia biblioteki znacznie się powiększy, gdyż cały obiekt będzie użytkowany przez bibliotekę. Nowa wypożyczalnia będzie pomieszczeniem otwartym, jasnym i przestronnym, z miejscem na widownię w liczbie 30 osób w czasie odczytów i spotkań autorskich, z wydzielonymi strefami: Wypożyczalni dla dorosłych, Działem dziecięcym, Czytelnią komputerową oraz wydzielonym miejscem na spotkania z seniorami. Planowane jest powstanie sali do organizacji warsztatów plastycznych, kameralnych spotkań czytelniczych, w tym spotkań Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w bibliotece. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zaopatrzony w podjazd, udogodnienia dla osób niewidomych i niesłyszących. Planowane jest także zagospodarowanie otoczenia budynku – wyposażenie m.in. w ławeczki, miejsce na postój wózków, rowerów itp.

Naszym celem jest stworzenie przestrzeni wyjątkowej, nowoczesnej, otwartej, odpowiadającej wymogom współczesności a przede wszystkim stworzenie przyjemnego, bezpiecznego  miejsca do spotkań dla naszych obecnych Czytelników, ale też tych, którzy może dopiero zaczną z naszych usług korzystać. Chcemy, by biblioteka stała się miejscem otwartym dla wszystkich.

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie W Lubzinie powstanie nowoczesna biblioteka !

  W Lubzinie powstanie nowoczesna biblioteka !

 • Powiększ zdjęcie Dzien Matki 2022

  Dzien Matki 2022

 • Powiększ zdjęcie Dzien Matki

  Dzien Matki

 • Powiększ zdjęcie Dzień Dziecka w Lubzinie

  Dzień Dziecka w Lubzinie