17 22 18 367
Pon 8.00 - 16.00, Wt -Pt 8:00 - 18:00, Sobota 8.00 - 13.00

Na zakończenie 2023 r. roku, w czwartek 28 grudnia w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych (DKK), w Czytelni ropczyckiej biblioteki spotkało się grono 14 osób, aby dyskutować na temat akcji i bohaterów z książki Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami.

Klubowicze prawie jednomyślnie negatywnie ocenili książkę autorstwa Doroty Gąsiorowskiej i raczej nie polecili tego tytułu czytelnikom naszej instytucji.

Zdaniem pani Haliny, książka była ogólnie nudna, przesłodzona, oderwana od realiów życia w Krakowie. Zbyt gruba (522 str.) jak na opisane epizody, które nota bene są błahe i niewiarygodne. Całą treść publikacji można było zamieścić, zdaniem p. Haliny, na 100 stronach! Bohaterowie ogólnie niewiarygodni: babka Lidia – niesympatyczna, niby dyskretna, tajemnicza…, ale wredna, nierówna, niewdzięczna. Główna bohaterka Kamelia to uosobienie „chodzącej dobroci”. Mężczyźni pojawiający się w fabule książki dziwni, „niedzisiejsi”, słabo opisani pod kontem temperamentu, charakteru (wad i zalet) oraz niejasnej przeszłości.

 Nieco mniej krytyczne zdanie na temat dyskutowanego tytułu miała p. Maria, która uznał za ciekawy sam temat, czyli poszukiwania przodków i odkrywanie historii własnej rodziny. Główna bohaterka Lidia- najstarsza z klanu nie szuka, ale ukrywa fakty i  liczne informacje o rodzinie. Najmłodsza bohaterka przeżywa piękny romans. Mimo ciekawego zakończenia, książka ogólnie jest zagmatwana, z powodu licznych tajemnic nie do końca wyjaśnionych.

W dyskusji nad książką Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami, pojawiły się także inne głosy. Odmienne zdanie miała pani Janina, która z zaciekawieniem przeczytała powieść. Każda strona przynosiła coś nowego i tajemniczego.Wedlug niej  trudno się było oderwać od końcowych stronic, gdzie tajemnicze i niemal kryminalne wątki wyjaśniały się. Różnorodne opinie o książce nie zniechęciły nowoprzybyłych uczestników do sięgnięcia po ten tytuł!

Podczas spotkania klubowicze wysłuchali mini recitalu kolęd polskich i utworów muzycznych i węgierskich w wykonaniu Leny Kovâcs z Węgier.  Lena uczęszcza do klasy V w szkole węgierskiej. Od dwóch lat jest uczennicą szkoły muzycznej, gra na flecie prostym. Bardzo lubi czytać, jest aktywnym czytelnikiem MiPBP w Ropczycach. Na stałe mieszka na Węgrzech. Jest wnuczką państwa Słodyczków, którzy od wielu lat współpracują z naszą instytucją i systematycznie uczestniczą w naszych wydarzeniach kulturalnych, prowadzą wykłady dla młodzieży.

Kolejne spotkanie DKK  z inicjatywy samych klubowiczów poświęcone będzie książkom historycznym. Wykład i dyskusję na temat: „Mit założycielski PRL-u” poprowadzi historyk Józef Słodyczka.

Zapraszamy  serdecznie  wszystkich zainteresowanych do Czytelni MiPBP w Ropczycach 19 stycznia 2023 r. o godz. 16.

fot-4
fot-3
Fot-1
fot-2
fot-6
fot-5