17 22 18 367
Pon 8.00 - 16.00, Wt -Pt 8:00 - 18:00, Sobota 8.00 - 13.00

DSC1030
DSC1026
DSC1019
DSC1015
DSC1013
DSC1011
DSC0992
DSC0973
DSC0961
DSC0948

W dniach 1–2 czerwca, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach zorganizowała oryginalne wydarzenie, jakim był Festiwal Fantasy.

Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w trzech spotkaniach autorskich. Dzień z Fantastyką rozpoczął Paweł Kolarzyk. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znawca historii średniowiecza, zarówno polskiej, jak i powszechnej. Zamiłowanie do historii, polityki i literatury popchnęło autora do napisania debiutanckiej powieści „Niko”, która jest pierwszą częścią czterotomowej sagi fantasy.

Bohaterem drugiego spotkania autorskiego był Leszek Bigos, który debiutował cyberpunkowym opowiadaniem „Implant”. Oprócz cyberpunku pisze horrory, fantasy, thrillery i poematy. Dziękujemy autorom za ciekawe spotkania oraz za ofiarowanie bibliotece książki z niepowtarzalnymi dedykacjami.

Ostatnie spotkanie poprowadził Paweł Kopijer, autor trylogii Mitrys - wciągających powieści fantasy w ramach cyklu Kroniki Dwuświata. Podkreslił znaczenie wyobraźni każdego człowieka w dobie nowych technologii, smartfonów i internetowej globalizacji. Kontakt z literaturą fantasy jest doskonałym motorem dla rozwoju wyobraźni. Ustawiczne obcowanie z fantastyką pozwala stawiać śmiałe tezy, wybiegać umysłem w przyszłość jutra, która w obecnych czasach bardzo szybko staje się dniem dzisiejszym.

Następnie miał miejsce turniej planszówkowy Mitrys. Mitrys to turowa gra przygodowa osadzona w znanym z serii książek fantasy uniwersum Dwuświata. W tym przypadku sam autor powieści postanowił przerobić swoje dzieło na pełnoprawne interaktywne wyzwanie.

Podczas rozgrywki gracze wcielają się w postacie znane z cyklu Kroniki Dwuświata i konkurują ze sobą na drodze do wypełnienia osobistych celów. Wybierając spośród szamanki, druida, zabójcy oraz wojownika, każdy z uczestników musi mieć na uwadze specyfikację swojej postaci, wykorzystując jej pełny potencjał. Na przestrzeni rozgrywki gracze zbierają doświadczenie umożliwiające rozwój postaci, gromadzą zaklęcia, umiejętności oraz przedmioty, a także pozyskują towarzyszy. Los graczy zależny jest wyłącznie od przemyślanej strategii.

Drugiego dnia, w ramach Festiwalu Fantasy odbyło się spotkanie autorskie z Anną Strzelczyk-Cichosz. Słuczacze wkroczyli w świat fantastyki przygodowo-fantastycznej. Ciekawym doświadczeniem był udział w warsztatach charakteryzacji filmowej. Na własnej skórze mogli stworzyć przerażające rany rodem z horrorów. Nie zabrakło dobrej zabawy i niesamowitych wrażeń.

Ostatnim punktem programu Festiwalu była Sesja LARP. W larpie, występuje mistrz gry − jako jedyny znający scenariusz i prowadzący całą grę − oraz gracze. Każdy z graczy wybiera postać, którą będzie odgrywać. Przypomina to teatr, jednak odmiennie niż na teatralnej scenie, role nie są ściśle zapisane w scenariuszu, a każdy gracz-aktor decyduje na bieżąco, co mówi i robi dana postać. Mistrz gry daje początek opowiadanej historii, a później gracze kontynuują wątki według własnej fantazji. Przypomina to w formie teatr improwizowany, w którym mistrz gry jest pomysłodawcą fabuły (scenarzystą, dramatopisarzem), natomiast gracze są aktorami.

Można się zastanawiać co wspólnego ma Biblioteka i larp? Od dłuższego czasu można obserwować, że ta forma aktywności stale zyskuje na popularności. Podobnie jest z literaturą z pogranicza fantastyki i fantasy. która jest chętnie wybierana przez młodzież. Proponowane wydarzenie jest próbą przyciągnięcia młodzieży w mury naszej biblioteki oraz promocja tego gatunku literatury. 2 czerwca uczestnicy w towarzystwie księgozbioru Biblioteki  mogli przenieść się do najbardziej fantastycznych krain, których ramy ograniczone są jedynie wyobraźnią uczestników.