17 22 18 367
Pon 8.00 - 16.00, Wt -Pt 8:00 - 18:00, Sobota 8.00 - 13.00

Kolekcje-plakat

W katalogu SOWA OPAC Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej (https://www.ropczyce-mipbp.sowa.pl/) znajdują się różnorodne kolekcje tematyczne. Oto niektóre z nich:

„NOWOŚCI BIBLIOTECZNE”

W tej kolekcji zamieszczamy nowe nabytki książkowe oraz wybrane periodyki. Najczęściej są to wydawnictwa, które pojawiły się w ostatnim kwartale na polskim rynku księgarskim. Bez wątpienia nerdzi i geecy  znajdą tu doskonałe miejsce, aby  śledzić aktualne trendy
w literaturze i uczestniczyć w kształtowaniu profilu księgozbioru  MiPBP w Ropczycach .
 

„ROPCZYCANA

To kolekcja dokumentów życia społecznego, budowana w naszej bibliotece od  połowy lat 70-tych ubiegłego wieku. Zawiera różnorodne materiały związane z historią, kulturą i życiem mieszkańców Ropczyc oraz Ziemi Ropczyckiej. Jej zasób stanowią: kolekcja prasy lokalnej od roku 1991 do 2024 r., książki, wycinki prasowe, fotografie, jednodniówki, varia.

„ZDROWE ODŻYWIANIE” ,  „ZIOŁA I ZIOŁOLECZNICTWO”

W tych  kolekcjach znajdą Czytelnicy  książki na temat zdrowego odżywiania, chorób autoimmunologicznych, ziołolecznictwa i innych aspektów zdrowia. Przykładowe tytuły to: „Apteka Pana Boga”,  „Pięć zdrowych nawyków”, “Do lasu po zdrowie” czy „Zioła i ziołolecznictwo”.

„KATYŃ 1940”

Jeśli lubią państwo historię Polski, to ta kolekcja jest właśnie dla państwa!

Tutaj Czytelnicy znajdą wyjątkowe książki, m.in.: „Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów” z przedmową Władysława Andersa, Londyn  „Gryf” 1982. Obszerny raport polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie poświęcony zbrodni katyńskiej, opracowany przez Józefa Mackiewicza, a później także przez Zdzisława Stahla, opublikowany po raz pierwszy w 1948 roku w Wielkiej Brytanii z przedmową gen. Władysława Andersa.

„W cieniu Katynia” to książka napisana przez  Stanisława Swianiewicza - jedynego spośród oficerów polskich internowanych w obozach sowieckich w pobliżu lasu katyńskiego w czasie, gdy odbywała się tam egzekucja

             
            ***
                                                                       

Nasze kolekcje tematyczne tworzymy w oparciu o własny księgozbiór za pomocą programu bibliotecznego i publikujemy w katalogu biblioteki (https://www.ropczyce-mipbp.sowa.pl/). Można też „wejść” do kolekcji przez stronę główną naszej instytucji (https://www.bpropczyce.eu/).

Warto zaznaczyć, że dostępne są również inne kolekcje. Wszystkie zawierają opisy dokumentów dotyczących konkretnej problematyki, dziedziny wiedzy, wydarzeń, wskazują w której agendzie i pod jaką sygnaturą tytuł jest dostępny. Każdą z książek można zamówić zdalnie po zalogowaniu się na swoje konto czytelnicze.

Na życzenie Czytelników opracowujemy kolejne kolekcje („RES PUBLICA LITERATUM - RZECZPOSPOLITA UCZONYCH”; „PAMIĘTNIKI”; „POLACY NA OBCEJ ZIEMI”), które pojawią się na naszej stronie i w katalogu biblioteki na początku lipca 2024 roku.

Jeśli są państwo zainteresowani konkretną kolekcją lub potrzebują więcej informacji, proszę śmiało pytać, zamawiać i czytać.

                                                                                                                                                                                                                                                                                  Opracowała Grażyna Woźny