17 22 18 367
Pon 8.00 - 16.00, Wt -Pt 8:00 - 18:00, Sobota 8.00 - 13.00

W ostatni czwartek lutego spotkali się członkowie ropczyckiego Dyskusyjnego Klubu Książki, aby rozmawiać o powieści obyczajowej Edyty Świętek zatytułowanej „Przezroczyste”. Akcja powieści toczy się współcześnie na jednym z osiedli mieszkaniowych w Krakowie.

HISTORIA SAMOTNEGO MACIERZYŃSTWA I ROZPADU MAŁŻEŃSTWA

„Przezroczyste” to współczesna powieść o kobietach – tych dojrzałych i tych wchodzących dopiero co w dorosłość. Autorka z dużą dozą wiedzy psychologicznej i trafnej oceny współczesnego życia, kreśli realistycznie portrety głównej bohaterki Sylwii i męża Karola oraz ich  córek: Patrycji i Kamili „pyskatej siedemnastolatki”.

Życie rodziny Widłaków to nie jest życie wolne od problemów egzystencjalnych i moralnych. Wręcz przeciwnie, problemy piętrzą się wraz z rozwojem akcji. I kiedy Sylwii wydaje się, że jest już na krawędzi wytrzymałości -  pogarda męża i zdrada małżeńska - nadchodzi kolejna fala niepowodzeń. Najpierw zaskakująca wiadomość o „przypadkowej” ciąży Patrycji i nowotworowa choroba starszej córki, potem rozstanie z mężem, który wyprowadził się do kochanki.

Powieść „Przezroczyste” to emocjonująca, ciepła i w sumie  optymistyczna opowieść o miłości macierzyńskiej, trudach codziennego życia, domowej przemocy ze strony ojca rodziny, dojrzewaniu do odpowiedzialności za siebie i potomstwo oraz sile więzi rodzinnych. To opowieść o wielu polskich rodzinach, w których pojawienie się na świecie dziecka, w tym przypadku Amelki, wnosi radość, nowe wyzwania i scala naderwane relacje.

Niby zwykła książka o zwykłej rodzinie. Autorka w sposób interesujący pisze o uczuciach rodzinnych, wartościach, które stanowią podstawę naszego "być". Ukazuje jak bolesne doświadczenia potrafią zbliżyć ludzi. Z treści tomu możemy się uczyć prawdy, że nigdy w ważnej sprawie, nie wolno poddać się bez walki. Dopóki żyjemy, wszystkie złe karty mogą się przecież odwrócić, a co nas nie zabije to nas wzmocni, wszak „moc w słabości się doskonali”.

Panie z ropczyckiego DKK zachęcają do lektury „Przezroczyste”, bo książkę czyta się niemal jednym tchem. Panowie raczej niechętnie odnieśli się to tego tytułu, gdyż narracja i obraz „pana domu” egoisty nie jest godny naśladowania.

Tego dnia klubowicze wysłuchali również prelekcji Mariusza Babicza – numizmatyka. Pan Mariusz od najmłodszych lat jest naszym czytelnikiem i kolekcjonerem. Początki jego pasji sięgają szkolnych lat, kiedy to zainspirowany przez nauczyciela i kolegę z ławy szkolnej zaczął zbierać znaczki. Z czasem zamiłowanie do filatelistyki przerodziło się w pasję znacznie kosztowniejszą – numizmatykę. Dziś pan Babicz posiada cenną kolekcję, którą z zachwytem obejrzeli klubowicze. Clou  wieczoru okazały się oryginalne banknoty projektowane przez Józefa Mehoffera. Waluty w znakomitym stanie poznawali i oglądali uczestnicy, dzięki pasji i uprzejmości pana Mariusza Babicza.

Serdecznie dziękujemy numizmatykowi oraz naszym P.T. Czytelnikom za udział w spotkaniu, dyskusję nad książką i kolekcjami monet oraz twórczością Józefa Mehoffera, który urodził się  w naszym mieście.

Kolejne spotkanie w ramach DDK odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. o godz. 16. Chętny serdecznie zapraszamy.

Koordynator DKK

1
2
3
4
5
6
7
9
10
DKK29-II-2024-Przezroczyste-7