17 22 18 367
Pon 8.00 - 16.00, Wt -Pt 8:00 - 18:00, Sobota 8.00 - 13.00

Wykład historyka w 77. rocznicę pierwszych powojennych wyborów do Sejmu Ustawodawczego 19 stycznia 1947 roku.

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w piątkowe popołudnie, 19 stycznia 2024 roku, zgromadzili się Czytelnicy i miłośnicy historii, aby wysłuchać wykładu Józefa Słodyczki  - emerytowanego nauczyciela historii, znawcy systemu komunistycznego i realiów peerelowskich, w jakich przyszło żyć, kształcić się i pracować Polakom.

Prelegent przypomniał najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, jakie miały miejsce po zakończeniu drugiej wojny światowej (8 maja 1945 r.), a które poprzedziły wybory do Sejmu Ustawodawczego 19 stycznia 1947 roku.

Historyk szczegółowo omówił m.in.:

  • rokowania w Moskwie 17-21 czerwca 1945 r., dotyczące utworzenia rządu jedności narodowej w Polsce,
  • uczestników konferencji w Poczdamie 17 lipca - 2 sierpnia 1945 roku,
  • ustalenia „wielkiej trójki” odnośnie do przeprowadzenia w Polsce demokratycznych wyborów,
  • sylwetkę Stanisława Mikołajczyka oraz jego decyzję o utworzeniu 22 sierpnia 1945 r. nowej partii Polskie Stronnictwo Ludowe – jedynej legalnej opozycji w Polsce,
  • „nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy! Referendum ludowe w 1946 roku,
  • akcje propagandowe komunistów wymierzone w Stanisława Mikołajczyka,
  • „cuda nad urną" - rolę Aarona Pałkina - pułkownika NKWD, szefa Samodzielnego Wydziału „D”, zajmującego się fałszowaniem protokołów komisji wyborczych,
  • „wygrani i ograni…” - implikacje społeczne, polityczne i gospodarcze dla Polski,
  • „zwycięstwo” Bloku Demokratycznego (PPS, PPR, SL, SD) i budowę mitu założycielskiego dla PRL-u.

Wykład Józefa Słodyczki połączony był z pokazem materiałów archiwalnych zgromadzonych w dziale „Ropczycana” oraz  kopii dokumentów z IPN udostępnionych przez pana Szymona Pacynę.

Na zakończenie słuchacze chętnie dzielili się wspomnieniami z czasów peerelowskiego reżimu i  zadawali prelegentowi pytania. Ponadto Czytelnicy obejrzeli okolicznościową ekspozycję tematyczną książek „Obraz PRL-u w literaturze”, a także varia przyniesione na spotkanie przez P.T. Czytelników.

Serdecznie dziękujemy p. Józefowi Słodyczce za wieloletnią współpracę z naszą Biblioteką oraz wykład zrealizowany w ramach DKK.

***

Kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zaplanowano na czwartek 29 lutego o godz. 16-tej (Czytelnia). Serdecznie zapraszamy wszyskich zainteresowanych książką i historią naszej małej ojczyzny - Ziemi Ropczyckiej.

1
11
2
3
4
0007
7
8
9
10