17 22 18 367
Pon 8.00 - 16.00, Wt -Pt 8:00 - 18:00, Sobota 8.00 - 13.00

a-Haft-krzyykowy-z-lat-70-tych-ubiegego-wieku-Obecnie-wasno-p-Marii-Machnicy-Kosydar-Fot-GWony
logo
DSC0363
DSC0328
009
007
1

We wtorkowe popołudnie,  21 listopada 2023 r.  w Czytelni biblioteki odbył się wernisaż wystawy prac rękodzielniczych  Bartłomieja Jankiewicza i pań z Koła Hafciarskiego KOTULANKI NA RZESZOWSKĄ NITKĘ.

          BARTŁOMIEJ JANKIEWICZ Z ROPCZYC

Współpracuje z naszą Biblioteką od ponad 20 lat. Jest  twórcą ludowym, hafciarzem , który specjalizuje się w polskich haftach ludowych. Praktyk i teoretyk polskich haftów ludowych, wydawca teczek zawierających wzorniki haftu rzeszowskiego (Haft rzeszowski) i haftu kaszubskiego (Teczka Żukowska, Teczka Pucka, Teczka Niebieska, Teczka Kociewska, Teczka Borowiacka, Teczka Wejherowska).

Wystawa, którą zaprezentował pan Bartłomiej Jankiewicz obejmuje kilkadziesiąt różnych prac – rękodzieł wykonanych haftem rzeszowskim oraz obrazy wykonane techniką mieszaną (akryli haft koralikowo-cekinowy). Spotkanie, które uświetnili goście i wierni Czytelnicy, było dobrą okazją do przedstawienia wzornika haftu „Nieodkryty skarb: haft rzeszowski”.

TERMIN: HAFT RZESZOWSKI

Używając określenia „haft rzeszowski”, mamy na myśli hafty pochodzące z obszaru dawnego woje-wództwa rzeszowskiego, istniejącego w latach 1944-1975. W jego skład wchodziły tereny o bardzo różnej przeszłości historycznej i zasiedlone różnorodnym elementem etnicznym.  Wszystko to spowodowało duże zróżnicowanie zarówno strojów, jak i ich zdobień.

W  przeszłości (podobnie jak dziś), haft służył w Rzeszowskiem głównie do ozdoby kobiecego stroju. Zdobiono nim prawie wszystkie jego części. Koszule, spódnice, zapaski, zawicia (rodzaj długiego, prostokątnego szala, noszonego na głowie) były wykonywane z białego, początkowo lnianego, potem bawełnianego płótna. Zdobiono je najczęściej haftem białym, dziureczkowym, tzw. angielskim, dlatego można go uznać za charakterystyczny dla tych terenów.

Niemniej jednak w różnych okolicach istniały,, mody ” regionalne. Dla przykładu Lasowiacy (okolice Niska) w pewnym okresie upodobali sobie haft czerwony. Natomiast w okolicach Rzeszowa modne były ubiory zdo¬bione haftem czerwono-niebieskim. Haft wielokolorowy i koralikowy zdobił sukienne kaftaniki i gorsety.

Najczęściej stosowanym motywem zdobniczym były kwiaty. Układano z nich bogate szlaki w dolnych partiach spódnic i zapasek lub cale bukiety na gorsetach i kaftanikach. Za pomocą stosunkowo prostych ście¬gów, takich jak: przed igłą, dziergany, łańcuszek, plaski, cieniowany, krzyżykowy uzyskiwano bardzo cieka¬we efekty hafciarskie.

           EKSPOZYCJA „NIEODKRYTY SKARB: HAFT RZESZOWSKI”

 „Nieodkryty skarb: haft rzeszowski” podsumowuje i promuje efekty działań realizowanych w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego panu Bartłomiejowi Jankiewiczowi.  Wystawa prac potrwa do końca stycznia 2024 r.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach pracy Czytelni i wypożyczania materiałów tematycznych będących w zbiorach naszej instytucji.

a-Haft-krzyykowy-z-lat-70-tych-ubiegego-wieku-Obecnie-wasno-p-Marii-Machnicy-Kosydar-Fot-GWony
logo
DSC0363
DSC0328
009
007
1