Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Czytelnia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ropczycach zaprasza do obejrzenia kolekcji tematycznej poświęconej tej tragicznej karcie w historii Polski. Szczególnie wartościowymi tytułami, z którymi warto zapoznać się w naszej instytucji jest rękopis wspomnień bohaterki Powstania – Anny Żylicz, który otrzymaliśmy od śp. Andrzeja Żylicza. W pracy tej Autorka opisuje swoje doświadczenia z tego okresu oraz Warszawę, jaką znała przed wojną i zgliszcza powojenne.
***
Warto dodać, że Powstanie Warszawskie to jedno z wydarzeń kluczowych dla zrozumienia historii Warszawy, Polski, Europy Środkowej, a także II wojny światowej. Tłumaczy ono tożsamość miasta, które w 1944 roku zostało niemal starte z powierzchni ziemi, wyjaśnia okoliczności powojennego zniewolenia Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej, jest również przykładem wspólnoty celów Niemców i Sowietów na drodze do unicestwienia polskiej niepodległości.
Warszawa to miasto wyjątkowo doświadczone w historii zarówno Polski, jak i tej części Europy. XX wiek był dla niej obfity w wyjątkowe i tragiczne wydarzenia. Już na jego początku przetoczyły się przez nią rewolucje i pierwsza wojna światowa. W 1920 r. stanęła na drodze nawały bolszewickiej, a Bitwa Warszawska stała się punktem zwrotnym wojny, ocalając resztę Europy od „dobrodziejstw” bolszewickiej wizji świata.
Niespełna 20 lat później, stała się areną zmagań z hitlerowskim najeźdźcą. W uznaniu bohaterskiego, wytrwałego męstwa dowiedzionego przez ludność stołecznego miasta Warszawy w obronie przeciw najazdowi niemieckiemu - decyzją naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego, 9 listopada 1939 r. została uhonorowana tytułem SEMPER INVICTA (łac. Zawsze niezwyciężona), który wraz z orderem Virtuti Militari dodanym do miejskiego herbu, stał się dewizą miasta stołecznego Warszawy.
Wystawa materiałów z działu „Ropczycana” oraz książek tematycznych potrwa do 18 sierpnia 2023 r.
Zapraszamy.